Rusku se nelíbí opakované odklady startů amerických raketoplánů. Podle vysokého představitele ruské kosmické agentury Roskosmos přidělávají práci plánovačům letů ruských raket, aniž by za to Moskva dostávala nějaké finanční kompenzace.

"Jsme nanejvýš znepokojeni nepředvídatelností startů raketoplánů," řekl agentuře Ria Novosti vedoucí řízení letů Roskosmosu Vladimir Solovjov.

Odklad startu naposledy postihl raketoplán Endeavour, který se ze své mise u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) právě vrací. Kosmické plavidlo mělo původně vzlétnout už v červnu, kdy mu v tom zabránily technické potíže. Po jejich odstranění zase nepřálo Endeavouru počasí, takže nakonec odletěl až na šestý pokus v polovině července.

Podle Solovjova posouvání startu raketoplánů znamená pro ruské specialisty nutnost přepočítat balistické parametry letů bezpilotní nákladní lodi Progress, která zajišťuje zásobování stálé posádky ISS.

"Je to velká zátěž na personál, která není finančně kompenzována," stěžoval si Solovjov.

Rusové to ale budou muset s raketoplány ještě rok vydržet, než je americká vesmírná agentura NASA pošle do výslužby. Nové dopravní prostředky do kosmu budou mít Američané poté k dispozici nejdříve v roce 2015. Do té doby bude mít vysílání astronautů na orbitální stanici v režii výhradně Rusko.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru