Letošní návštěvu ovlivnila všudypřítomná ekonomická krize, která dala zapomenout na vize vzdálené budoucnosti a revolučních technologií. Hlavním cílem HP trucku bylo zjistit zájem o nové produkty a zajistit jim odbyt na českém trhu. "I já si pamatuji prototyp brýlí s fotoaparátem, který snímal automaticky záběry podle fyziologické reakce organismu," vzpomíná marketingový manažer HP Petr Trešl. "Letos jsme se ale i kvůli krizi soustředili na počítače, které se mohou prodávat i u nás," řekl.

Stolní počítače s ovládáním připomínajícím iPhone

Truck představil především dvě řady produktů. Tou první jsou stolní počítače s dotykovým displejem a ovládáním připomínajícím iPhone, druhou potom designové notebooky. Třetí zajímavostí je návrat konceptu tablet PC, který také sází na dotykový displej, ale jinak připomíná notebook.

Tablet tentokrát nemíří na profesionály, ale díky své multimediální výbavě je určený pro domácí použití. HP zatím sází na vlastní dotykové ovládání tabletu, ale dotykovým počítačům obecně začne kvést pšenka od podzimu, kdy na trh vstoupí Windows 7 s podporou tohoto způsobu užívání.

Novinka je sice hezká, ale příliš těžká na přenášení. Váží asi 2,5 kila bez adaptéru.

Výrazně lepší zážitek poskytlo letmé seznámení s dotykovým počítačem Touchsmart. Elegantní ovládání ve spojení s velkou úhlopříčkou je opravdu působivé, v Česku se zatím prodává jen menší verze s úhlopříčkou 22 palců (55 cm), vystavený model byl o 8 cm větší a o něco výkonnější. Zákazníci si ale za design a jistou výlučnost připlatí, i když je HP levnější než srovnatelné počítače iMac od Applu. Počítač s dotykovým ovládáním i designové notebooky jsou o několik tisíc dražší než "obyčejné" srovnatelné produkty.

Design z asijského kontinentu

Design ale táhne, výrazný noteboook Pavilion dv6 Artist Edition, ovlivnil i vzhled samotného HP trucku. Vzhled notebooku navrhl v soutěži pořádané HP japonský designér Hisako Sakihama, kterého inspirovalo moře a nebe nad Okinawou. "Design hraje u počítačů čím dál větší roli, i přes vyšší cenu proto jednáme s HP o dodávce tohoto Pavilionu," potvrdil Jan Samko, marketingový ředitel internetového obchodu Alza.cz.

Po dvoudenním pobytu v pražských Holešovicích odjel HP Truck na festival Sázavafest. To už se ale ztratily dva fotoaparáty a někdo poškodil jeden z vystavených notebooků.

Samotný truck pak kvůli nízkému podvozku na Sázavafest nedorazil. Nezvládl překonat železniční přejezd a skončil na náměstí v Kácově, nedaleko areálu, ve kterém se festival odehrával.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru