Ovšem ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je to o téměř 300 kilometrů čtverečních menší plocha, upozornil v úterý brazilský Státní institut pro výzkum vesmíru (INPE).

Podle INPE od loňského července do letošního června bylo odlesněno 4730 kilometrů čtverečních pralesních ploch. Institut sleduje pomocí satelitních přístrojů především oblasti, které už byly zcela vyklučeny, nebo ty, kde teprve odlesňování probíhá.

V červnu je obvykle zaznamenáváno zvýšené tempo likvidace porostů - jde o období sucha a v tomto měsíci rovněž satelity mohou snadněji provádět pozorování díky velmi malé oblačnosti.

V období od srpna 2007 do července 2008 INPE zaznamenal 12 911 kilometrů čtverečních zničeného pralesa, tedy o dvanáct procent více než v předchozím období. Přitom v předchozích třech letech se tempo odlesňování amazonského pralesa snižovalo.


Ve zmíněném období byly největšími likvidátory pralesních porostů státy Pará a Mato Grosso, které měly na svědomí 69 procent zničených ploch.

Údaje z posledního období - od srpna 2008 do letošního července - zatím známy nejsou. Předpokládá se nicméně, že odlesňování bude menší díky zvýšeným kontrolám i přísnějším trestům. Kladnou úlohu také sehrála nynější ekonomická krize.

Loni v prosinci brazilská vláda slíbila, že do roku 2018 sníží o 70 procent tempo odlesňování Amazonie, jejíž porosty představují největší tropický prales na Zemi.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru