Látka funguje podle zpravodajského serveru BBC na principu odstraňování riboflavinu, tedy vitaminu B2. Riboflavin se působením světla rozkládá a způsobuje změny v chuti piva, pokud je dlouho vystaveno světlu pronikajícímu sklem.

Chemik Borje Sellergren z Technické univerzity v německém Dortmundu v takzvané polymerové "pasti" použil techniku molekulárního imprintingu (vtiskování), která funguje na principu zámku a klíče. V polymeru jsou chemicky vyrobené dutinky ve tvaru molekul riboflavinu, které se kolem riboflavinu obalí a odstraní ho. Velké množství polymerových dutinek tak po namočení do piva riboflavin vychytává.

Koncept si objednal nizozemský pivovar Heineken, ale lze ho použít u všech nápojů, jejichž kvalitu světlo při dlouhodobém skladování snižuje. Nápoje obsahující riboflavin bývají stáčeny do průhledných obalů.


"Jak jsme zde ukázali, je tu řada případů, kde lze tento způsob utlumení užít, abychom odstranili nechtěné sloučeniny v jídle - příchutě, nečistoty, pesticidy a sloučeniny způsobující kažení," řekl Sellergren, podle něhož je třeba nyní technologii představit pivovarům a potravinářských společnostem.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru