Panel odborníků totiž před nedávnem uvedl, že NASA utrácí obrovské částky (ročně zhruba 18 miliard dolarů) na přepravu astronautů do vesmíru, například na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Podle expertů by se měla americká vesmírná agentura soustředit na důležitější cíle, například na hlubší poznávání vesmíru, než na provozování vesmírné "taxislužby".

Americké společnosti, které mají zájem zúčastnit se tendru, mají 45 dnů na podání žádosti. Od státu by úspěšné firmy, o nichž by se mohlo rozhodnout už v září, měly dostat finanční injekci ve výši 50 milionů dolarů.

Současné plány Washingtonu počítají s tím, že USA odstaví nynější zastarávající flotilu raketoplánů, postavených v 80. letech minulého století, v roce 2010. Než bude mít ale Washington k dispozici novou kosmickou loď, která by měla být hotova až kolem roku 2015, budou lety amerických astronautů zajišťovat ruské Sojuzy. A Rusko oznámilo, že bude Spojeným státům od roku 2012 účtovat kolem 50 milionů dolarů za každou cestu astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a zpět na Zemi.

NASA nicméně hodlá vyřadit své dosluhující raketoplány až po dobudování ISS. Washington však již nyní čelí kritice, že lety v zastarávajících raketoplánech ohrožují životy kosmonautů.

Již tento čtvrtek by se měl v centru NASA v Houstonu konat seminář pro firmy, které mají zájem účastnit se tendru na vývoj a provozování komerčních letů do vesmíru. Zájem prý projevilo několik amerických firem včetně společnosti Boeing Co.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru