Lékaři se obávají, že rozšíření tohoto komára, jehož latinský název je Culex quinquefasciatus, by mohlo mít stejně zničující důsledky jako koncem 19. století na Havaji, kde vedlo k vyhynutí velkého množství místních druhů ptáků. Oznámili to ve středu v Londýně britští a ekvádorští badatelé.

Komár byl na Galapágách, ležících v Tichém oceánu, poprvé zaznamenán v polovině 80. let, ale tehdy to bylo považováno za jednorázovou záležitost. Teď ale vědci zjišťují, že se na ostrovy pravidelně dostává v letadlech nebo na lodích, které tam přivážející turisty, dychtivé spatřit unikátní ekosystém, který inspiroval Charlese Darwina k jeho evoluční teorii. Genetické testy také prokázaly, že tito komáři jsou v novém prostředí schopni přežít a množit se.

To, že na ostrovech se v důsledku toho ještě neobjevily žádné vážné, nemoci, je podle Simona Goodmana z britsko-ekvádorského týmu jen věc velkého štěstí.


Culex quinquefasciatus přenáší například ptačí malárii, ptačí neštovice a západonilskou horečku. Jeho někdejší zavlečení na Havaj v nádržích s vodou na velrybářských lodí je považováno za příčinu vymizení mnoha specificky místních ptačích druhů.

Tento komár je ale jen další v řadě cizorodých živočichů a dalších živých organismů, které v posledních desetiletích ostrov kolonizovaly. Jsou mezi nimi i potkani, kozy, prasata, mouchy a některé druhy rostlin.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru