Z ruských kavkazských republik znovu chodí jedna špatná zpráva za druhou. Od pondělí, kdy byli nedaleko Grozného nalezeni mrtví dva pracovníci nevládní organizace, neuplyne den, aby úřady z Čečenska, Ingušska a Dagestánu nehlásili vraždy státních představitelů.

Nejvíce obětí si vyžádaly opakované útoky na policisty v Dagestánské republice. Při pondělních výbuších a přestřelce s ozbrojenci přišli o život čtyři policisté, v úterý byl zavražděn místní novinář.

V pátek pak v nejjižněji položené ruské republice podlehlo útokům neznámých ozbrojenců patnáct lidí. V hlavním městě Dagestánu Machačkale zemřeli čtyři policisté po explozi výbušnin nastražených na vlakových kolejích. Ve městě Bujnaksk zastřelila ozbrojená skupina čtyři policisty při útoku na jejich úřadovnu a poté zastřelila sedm žen v sauně v nedalekém rekreačním středisku.

Před deseti lety byl přitom Dagestán a právě Bujnaksk jednou z rozbušek druhé války v Čečensku. V září 1999 tu při výbuchu před domem obývaným ruskou armádou zemřelo šedesát lidí. Po sérii podobných explozí po celém Rusku, mimo jiné také na železnici, se tehdejší premiér Putin rozhodl pro novou invazi do separatistického Čečenska. K aktuální vlně násilí se však zatím Putin ani Medveděv, kteří pobývají v pouze šest set kilometrů vzdáleném letovisku Soči, zatím nevyjádřili.

Pachatele útoků se nepodařilo dopadnout a není tedy objasněno, kdo za nimi stojí ani jaké ho vedly motivy.

Ministr bez ochranky

Neznámý je také vrah ingušského ministra stavebnictví Ruslana Amerchanova, který byl zavražděn ve své kanceláři ve čtvrtek. Atentátníci se k němu dostali bez větších problémů – na rozdíl od ostatních ingušských vládních představitelů totiž ministr úřadoval v přízemním domě v průmyslové zóně, kde byla minimální bezpečnostní opatření. Nebyly tu ani rámy na detekci kovů a ochranka, které útočníci předložili falešné doklady spolupracovníků jedné ze silových struktur, nebyla ozbrojena.

Úřady vyšetřují několik verzí ministrovi smrti, nejpravděpodobnější je podle nich ta, že se zapletl do nelegálních aktivit. S tím ale nesouhlasí opozice, protože Amerchanov byl známý právě svým veřejným vystupováním proti korupci a klientelismu.

Násilí se rozmáhá také v sousedním Čečensku, kde za poslední měsíc byli zavražděni tři pracovníci nevládních organizací. V červenci Natálie Estěmirovová a v srpnu manželé Zarema Sadulajevová a Alik Džabrajlov. Ruský opoziční list Novaja gazeta nedávno oznámil, že z bezpečtnostních důvodů z Čečenska odvolává své reportéry.