Nokia v pondělí sdělila, že produkt Nokia Booklet 3G bude vybaven softwarem od Microsoftu a procesorem Atom od Intelu. Vážit bude jeden a čtvrt kilogramu a baterie vydrží v provozu až 12 hodin.

S netbooky jako první přišla tchajwanská firma Asustek v roce 2007, následovaly produkty společností HP a Dell. Výzkumná firma IDC čeká, že dodávky netbooků na trh letos vzrostou proti loňsku o zhruba 130 procent na více než 26 milionů kusů. Tyto produkty vyniknou na celém trhu osobních počítačů, na němž se tento rok čeká stagnace, a výrazně předčí trh telefonů, kde se odhaduje pokles o deset procent.

Nokii na poli mobilních telefonů v posledních čtvrtletích v důsledku slabé poptávky klesaly ziskové marže. Analytici se obávají, že vstup na počítačový trh, kde jsou marže tradičně velmi nízké, by mohl zisky Nokie dál poškodit.

"Jsme si plně vědomi, jaká je úroveň marží ve světě PC. Jdeme do toho s otevřenýma očima," řekl agentuře Reuters šéf telefonní divize Nokie Kai Oistamo.

"Nokia bude doufat, že její značka a znalost mobilních kanálů jí bude při vstupu na tento zaplněný a ostře konkurenční segment hrát do not," řekl ředitel výzkumu analytické firmy CCS Insight Ben Wood.

Nokia zveřejní podrobné specifikace a cenu svého nového přístroje 2. září. Zdroj blízký Nokii uvedl, že nový netbook bude využívat budoucí operační systém Windows 7. Microsoft sdělil, že omezená verze Windows 7 bude k dispozici pro netbooky 22. října, tedy zároveň se všeobecným uvolněním produktu pro trh.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru