Říjnové předčasné volby by měly být podle ODS poslední, kdy budou muset lidé jít do volebních místností a vhodit hlasovací lístek do uren. Už za čtyři roky by lidé mohli vybírat poslance u monitoru počítače. Počítá s tím alespoň plán na elektronizaci voleb, který v úterý prezentoval místopředseda strany Ivan Langer.

V řádných volbách v roce 2013 by lidé hlasovali buď přes internet, nebo přes terminál ve volební místnosti. ODS si od elektronizace voleb slibuje odbourání bariér pro aktivní zapojení do voleb, rychlejší sčítání hlasů, zjednodušení administrativy a úsporu nákladů spojených s organizací voleb.

Elektronické volby začalo ministerstvo vnitra společně s Českým statistickým úřadem (ČSÚ) připravovat už loni. Tehdejší ministr vnitra Langer a předseda ČSÚ Jan Fischer v dubnu 2008 podepsali memorandum o přípravě koncepce, testování a realizaci systému elektronických voleb.

O tom, zda v budoucnu lidé budou moci přes počítač volit, ale musí rozhodnout parlament. Předpokladem elektronického hlasování je také spolehlivý systém zabezpečení, který zabrání dvojitému hlasování.

Ochotu podílet se na elektronických volbách deklarovala i sociální demokracie. "ČSSD podporuje všechny cesty a nástroje, které povedou ke zvýšení volební účasti občanů ČR ve všech typech voleb, tedy i hlasování po internetu. Jsme připravení spolupracovat na expertní úrovni na bezpečném a ekonomicky efektivním řešení," napsala strana v tiskovém prohlášení.

Senátní volby jako test

Kolik bude přechod k elektronickému hlasování stát, Langer neuvedl. "Úvodní investice je nepochybně nemalá," řekl místopředseda ODS. Občanští demokraté chtějí novinku před "ostrým provozem" otestovat již při senátních volbách v roce 2012.

"Je to přirozené vyústění našeho dosavadního úsilí. Zavedli jsme a rozšířili Czech POINT, před spuštěním jsou datové schránky. Výrazně jsme tak lidem zjednodušili jejich cestu na úřady. Jsme připraveni prosadit a také připravit elektronické hlasování ve volbách," uvedl Langer.

ODS navrhne změnu volebního systému

Občanští demokraté v úterý představili také zájem na změně volebního systému. "Chceme posílit pozici vlády, snížit její "vydíratelnost" jednotlivými poslanci, či snížit podmínění vzniku či dalšího trvání vlády existencí tzv. "přeběhlíků". Vláda má mít možnost prosazovat svůj program, anebo rychle dospět k předčasným volbám," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

Občanští demokraté mají připraveny tři varianty, jak volební systém modifikovat. Dva počítají se změnou Ústavy, třetí cesta vede skrze změnu volebního zákona v rámci stávajícího znění Ústavy a počítá například se zavedením tzv. bonusu pro vítěze voleb.