Armáda 20 tisíc dobrovolných editorů bude od nynějška kontrolovat všechny úpravy hesel, týkající se žijících lidí, dříve, než se dostanou na stránky on-line encyklopedie.

Tento krok je reakcí na nekorektní změny hesel vyvolané politickými či osobními motivy. Politici, ale i obyčejní „internetoví vandalové“, falšují údaje, aby diskreditovali své nepřátele.

Wikipedia byla před osmi lety založena jako otevřená encyklopedie, postavená na práci dobrovolníků. Všichni přispěvatelé měli právo upravovat, zlepšovat a aktualizovat její obsah.

Hojně medializované nekorektní úpravy hesel z poslední doby ale donutily Wikimedia Foundation, neziskovou kalifornskou nadaci, která encyklopedii provozuje, aby omezila svůj dosavadní neformální přístup k uživatelům.

Její představitelé doufají, že dobrovolní editoři omezí zlomyslné manipulace s hesly a sníží rizika soudních sporů. Wikipedia se snažila tento problém vyřešit už v roce 2005 zákazem vytváření záznamů anonymními uživateli.


Experti říkají, že poslední změna je mnohem významnější a psychologicky znamená překročení Rubikonu. Systém „schválených revizí“ nahradí původní myšlenku, že stránky Wikipedie má právo upravovat každý.

Michael Snow, předseda správní rady nadace Wikimedia, říká, že dosavadní praxe je již neudržitelná. „Stali jsme se součástí zdrojů, z nichž lidé čerpají informace. Máme proto velkou zodpovědnost.“

V encyklopedii dochází k několika milionům změn měsíčně, proto bude podle úvah jejího provozovatele zapotřebí hned 20 tisíc dobrovolných editorů. Upravené stránky budou publikovány jen s jejich souhlasem.
Související

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru