Na třiatřicetiletého muže upozornila policii tamní protipirátská agentura APB. Údajný pirát je prý součástí rozsáhlé sítě, která na svých serverech nabízí ke stažení nelegální obsah.

Zadržený muž všechna obvinění z porušování autorských práv odmítl. APB ho však považuje za jednu z hlavních postav tamní takzvané warezové scény, která filmy, hudbu či software nelegálně poskytuje ke stažení.

Warez je termín počítačového slangu označující kopírování autorských děl bez ohledu na autorské právo. Slovo bylo vytvořeno z anglického slova ware (zboží). Lidé aktivní ve warezu bývají označování za počítačové piráty. Toto označení prosazují zejména organizace zastupující zájmy držitelů autorských práv.

Na rozdíl od pirátských prodejců CD nemají warezové skupiny ze svého počínání žádný finanční zisk.

Ve Švédsku je warezové hnutí velmi silné. Kolem portálu Pirátská zátoka se dokonce vytvořila formace, která kandidovala v červnových volbách do Evropského parlamentu. Získala ve Švédsku sedm procent hlasů a tím i jeden mandát v EP.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru