Archeologové tento týden v ruinách starověkého Aigai našli lidské ostatky v jedné ze dvou velkých stříbrných nádob odhalených na někdejším tržišti. Totožnost osoby, která zde byla pohřbena na konci 4. století př. n. l., zatím není známa, řekla archeoložka Chrysula Saatsogluová-Paliadeliová. Lze jen spekulovat, zda šlo o významnou osobu pohybující se v okolí panovníka.

Loni v ruinách Aigai nedaleko vesnice Vergina řečtí dělníci objevili velkou starověkou měděnou vázu s lidskými ostatky a cenný zlatý věnec. V roce 1977 tu archeologové odkryli hrob s bohatou výbavou, který podle expertů přináležel otci Alexandra Velikého, králi Filipovi II. Makedonskému. Podle tradice byl v Aigai zavražděn a pohřben. Jedna z nově odhalených nádob je podle archeoložky velmi podobná váze z Filipovy hrobky.

Podle profesorky archeologie Stelly Drugu z Aristotelovy univerzity v Soluni je nový objev "velmi významný". "Máme (nyní) více informací, ale chybí nám jméno," dodala.

Podobně jako u loňského nálezu si archeologové lámou hlavu, proč byly ostatky této sice neznámé, ale nikoli nevýznamné osoby vyjmuty z místa prvního odpočinku a uloženy uprostřed města. Pohřbívání mimo pohřebiště bylo v dané době velmi neobvyklé. Podle Drugu mohlo jít o nějaký trest nebo přestupek.

Alexandr Veliký byl jeden z nejúspěšnějších vojevůdců v dějinách. Spravoval velkou část tehdy známého světa, jeho říše sahala až k Indii. Zemřel v roce 323 př. n. l. Místo jeho posledního odpočinku zůstává pro archeology záhadou.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru