Když vědci studovali jihoamerický druh tohoto parazita, objevili, že tento protein ničí rakovinné buňky a zdravé buňky nenapadá.

"Je to obrovský objev," soudí šéfka této studie Ana Marisa Chudzinski-Tavassiová zabývající se molekulární biologií na institutu Butantan v Sao Paulu. "Substance obsažená ve slině tohoto klíštěte by mohla být lékem proti rakovině," uvedla.

Expertka objevila moc tohoto proteinu pojmenovaného Faktor X aktivní, když testovala protisrážlivé vlastnosti sliny klíštěte, které umožňují parazitovi sytit se krví zvířat nebo lidí.

Protein má společné charakteristiky s anticoagulantem (substancí působící proti srážení krve) TFPI či inhibitorem typu Kunitz, který rovněž působí na růst buněk.

Vědci pak přistoupili k laboratorním testům, aby zjistili, zda má protein vliv na rakovinné buňky. Výsledky předčily všechna jejich očekávání.

"K našemu velkému překvapení protein nezabíjel zdravé buňky, které jsme také testovali. Zabil jen rakovinné buňky," uvedla Chudzinski-Tavassiová.

"Jestliže dva týdny denně ošetřuji malý nádor u zvířete, nádor se nerozvíjí a dokonce se zmenšuje. Po 42 dnech nádor zmizí úplně," vysvětlila.

Aby však bylo možno vyrobit lék, je zapotřebí mnoha let klinických testů a velkých investic, což v současnosti není Brazílie schopna zajistit.

"Učinit objev je jedna věc, vyrobit na jeho základě lék je věc zcela jiná," uvedla Chudzinski-Tavassiová. Zatím podala žádost o patentování proteinu a jezdí po světě, aby svůj objev představila.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru