Muž pracuje jako správce sítě a tímto způsobem si prý chtěl ověřit své schopnosti, řekl v úterý kriminalista Jan Daněk z jihomoravské policejní správy. Pachateli hrozily dva roky vězení, jeho stíhání bylo ale podmíněně zastaveno.

Aby muž získal přístup do cizí emailové schránky, vytvořil si na internetu diskuzní fórum, do něhož se zájemci museli přihlašovat pod svými hesly.

Pachatel pak jako administrátor stránek zjistil, že jedna z přihlášených se do fóra dostala poté, co použila jméno a heslo své emailové schránky. Poté, co do ní pronikl, změnil přístupové heslo a začal se schránkou zacházet po svém.

Dvanácti přátelům ženy rozeslal jejím jménem vzkaz s pozdravem a údajně úsměvným souborem, který si měli otevřít. Soubor ukrýval virus, který měl smazat jejich data. Málem se to stalo jedné z obeslaných. Její fotografie zachránil přivolaný počítačový odborník. Policie po ohlášení případu vypátrala útočníka podle počítačů, z nichž rozesílal své maily.

"Je to první výrobce a rozesilatel počítačových virů, jehož se jihomoravské policii dosud podařilo vypátrat," dodal Daněk. Stíhání pachatele bylo podmíněně zastaveno, protože útokem nezpůsobil hmotnou škodu. Pokud se ale ve lhůtě, stanovené státním zástupcem, dopustí protiprávního jednání, může být za rozesílání počítačových virů odsouzen.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru