Astronauti Danny Olivas a Christer Fuglesang na pracovní směnu vně orbitálního komplexu vyrazili s mírným zpožděním, které způsobil drobný problém s Olivasovou přilbou.

Více než osmisetkilogramovou nádrž, která je součástí chladicího systému stanice, připevnili astronauti na místo starého zásobníku, který odmontovali při prvním výstupu v noci z úterý na středu SELČ. Podle agentury DPA jde o nejtěžší předmět, s jakým kdy astronauti v kosmickém prostoru manipulovali.

Původně NASA zvažoval uspíšení výstupu pro případ, že bude nutné upravit oběžnou dráhu stanice, aby se vyhnula prolétávajícímu kusu staré francouzské rakety Ariane 5. Další analýzy ale potvrdily, že toto "kosmické smetí" nepředstavuje žádné nebezpečí a nebude třeba provést žádný úhybný manévr.

Nebezpečný zbytek Ariany 5 má plochu zhruba 19 čtverečních metrů a pohybuje se po eliptické oběžné dráze. V nejbližším bodě k ISS by se měl úlomek ocitnout dnes v 17:06 SELČ, kdy stanici mine ve vzdálenosti asi tří kilometrů. To je o osm kilometrů blíž, než kolik vycházelo z předchozích projekcí jeho orbity, přesto však jde o bezpečnou vzdálenost a troska žádnou hrozbu pro stanici nepředstavuje.


Astronauti mají během devítidenního pobytu na orbitálním komplexu v plánu vystoupit do volného prostoru ještě jednou. Třetí výstup je plánován na sobotu a astronauti by při něm měli položit na vnější stěnu stanice asi 20 metrů kabelu. Discovery zůstane u ISS do úterý, přistání na Mysu Canaveral se plánuje na 11. září.

Lety raketoplánů mají skončit v příštím roce. Do té doby je naplánováno ještě šest letů k ISS, během nichž by mělo být dokončeno budování stanice. Náhrada za raketoplán zatím neexistuje, dopravu astronautů na oběžnou dráhu a zpět na Zem bude zajišťovat Rusko starými, ale osvědčenými loděmi Sojuz.