Astronauti při něm na vnější plášť Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) montovali nové antény a asi 20 metrů kabelu pro budoucí novou komoru stanice. V poslední fázi práce ale měli problémy s jedním z konektorů a museli nechat úkol nedokončený.

Úkolu se zhostili Američan Danny Olivas a Švéd Christer Fuglesang, kteří nainstalovali 18 metrů kabelu pro novou komoru, jež má k ISS dorazit v únoru. Připevnili nové antény pro GPS a nahradili část elektronického vybavení. Všechno probíhalo bez problémů, ale pak začal mít Fuglesang problém připojit jednu z kabelových spojek k panelu na ISS.

Navíc se mu uvolnila kamera na přilbě, takže letová kontrola místo sledování jeho práce dostávala jen roztřesené záběry otočené hlavou dolů. "Mysleli jsme, že tam provádí nějakou strach nahánějící akrobacii," hlásila pozemní letová kontrola. Výstup trval téměř sedm hodin.

Discovery se má od ISS odpoutat v úterý, přistání na Mysu Canaveral se plánuje na pátek 11. září.

 

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru