Hlavním místem kongresu je sice Praha, účastníci se ale ve středu rozjedou do měst po celé republice, kde budou diskutovat se žáky a učiteli středních škol, představiteli univerzit, průmyslu, samosprávy i s veřejností. Největší takové setkání s názvem Rojení kosmonautů bude v Brně pod patronátem Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka, uvedl Roman Srp ze Sdružení pro dopravní telematiku.

Pozvání podle pořadatelů přijalo 50 astronautů, kosmonautů a tchajkonautů. Celý týden si budou vyměňovat profesní zkušenosti a propagovat rozvoj mezinárodní solidarity a spolupráce a inspirovat mladé lidi ke studiu vědy, techniky a popularizovat kosmonautiku.

Pořadatelem kongresu je Association of Space Explorers (ASE), což je organizace sdružující více než 350 astronautů z celého světa, a Sdružení pro dopravní telematiku (SDT), které zahrnuje na 80 českých a slovenských firem a institucí. Pořadatelé očekávají početné delegace z USA, Ruska a dalších 16 zemí světa včetně dvou čínských tchajkonautů.

Motto mezinárodní akce Vesmír - šance pro všechny poukazuje na skutečnost, že astronautika již dávno není doménou dvou světových supervelmocí, ale především motivací a inkubátorem pro všechny společnosti a ekonomiky, které svou budoucí prosperitu hledají v rozvoji vyspělého průmyslu a ve vědě a výzkumu. Český průmysl takové ambice má. Prvním konkrétním krůčkem, který českému průmyslu a vědě otevřel pomyslné dveře do "klubu vesmírných ekonomik", je čerstvé členství Česka v Evropské kosmické agentuře, připomínají pořadatelé.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru