V rámci širšího výzkumu týkajícího se mikrobiologických podmínek v domácnostech, školách a veřejných budovách bylo zkoumáno v devíti různých městech pět desítek sprch. Ve třetině z nich bylo nalezeno velké množství bakterie mycobacterium avium, která u některých lidí způsobuje plicní problémy.

"Jestliže po otevření kohoutku nastavíte pod sprchu tvář, pokropíte se velkým množstvím této bakterie, což zdraví neprospěje," sdělil mikrobiolog a jeden ze spoluautorů studie Norman Pace.

Jeho skupina zahájila výzkum na základě údajů z denverské nemocnice. Podle nich může existovat souvislost mezi nárůstem plicních infekcí u lidí, kteří dávají přednost sprše před koupáním ve vaně. Mezi symptomy těchto onemocnění patří únava, obecný pocit nevolnosti, trvající suchý kašel a zadýchávání.

Bakterie se drží zejména ve sprchách s umělohmotnými hlavicemi a vrací se do nich i po vymytí desinfekcí. Na rozdíl od koupání ve vaně se při sprchování bakterie dostanou do vzduchu a z něj snadno do dýchacích cest.

Doporučení nechat vodu chvíli sprchou protékat, než ji obrátíme proti tělu, platí nejen pro nemocné, ale i pro těhotné a staré osoby.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru