Na výzkumu se podíleli američtí a thajští vědci, kteří připouštějí, že podobný výsledek prakticky nečekali - a jsou z něj poněkud zaskočení.

Vakcína je kombinací vakcíny firmy Sanofi-Pasteur ALVAC proti canarypox viru a neúspěšné očkovací látky proti HIV, kterou pod označením AIDSVAX vyvinula sanfranciská společnost VaxGen a nyní ji vlastní nezisková společnost Global Solutions for Infectious Diseases.

Očkování touto experimentální látkou snížilo riziko nákazy AIDS o 32 procent u 16 tisíc thajských heterosexuálních dobrovolníků, kteří nepatří mezi skupiny se zvýšeným rizikem nákazy. "U skupiny, která dostala placebo, máme 71 případů nákazy a u skupiny s vakcínou 51," řekl novinářům Jerome Kim z výzkumného ústavu v Marylandu, který se na výzkumu podílel.

Prakticky nečekaný výsledek zmátl vědce, kteří přiznávají, že nevědí, proč tato kombinace očkovacích látek funguje. Zároveň je ale triumfem pro stoupence vakcíny, kteří pokračovali v masivním testu s 16 tisíci dobrovolníky navzdory kritikům, podle nichž byl pokus neetický, anebo přinejmenším plýtváním peněz.

A aby výsledky byly ještě složitější, zjistili vědci, že lidé, kteří vakcínu dostali, a přesto se nakazili, mají v krvi stejné množství viru HIV jako pacienti, kteří očkování nedostali. To znamená, že vakcína pomáhá zabránit proniknutí viru do těla, ale jakmile se tam virus jednou dostane, už proti němu nijak nepomůže.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru