Chování Palmu, který se opakovaně pokusil obejít překážky nastavené Applem, pokárala i odvětvová organizace USB Implementers Forum (USB-IF).

Palm si na jednání Apple u fóra USB stěžoval. Výsledkem ale bylo, že mu ředitel fóra Traci Donnell udělil výtku za nelegální použití kódu Apple.

Telefon Pre za 200 dolarů šel na trh v červnu jako přímý konkurent telefonů iPhone od Applu, které na iTunes přístup mají. Pre se tak stal prvním přístrojem s přímým připojením na iTunes, který Apple nevyrobil. Na iTunes se napojil v podstatě předstíráním, že je iPod či iPhone.

Apple poté upravil software v iTunes, a mobily Pre tak od své webové hudební prodejny odřízl. Palm se nevzdal a obešel to pomocí připojení k počítači. S posledními verzemi iTunes ale tyto telefony stejně nepracují.

Palm si pak u fóra USB stěžoval na to, že Apple zneužívá kód počítačového vstupu USB na blokování rivalů. Organizace ale v dnešním dopise pro oba podniky firmě Palm za pravdu nedala. Palm podle USB-IF porušuje její pravidla.

Dopis také varuje Palm, aby se nepokoušel znovu kód Apple obejít další úpravou softwaru. Palm ve své stížnosti naznačil, že se k tomu chystá. USB-IF proto Palm požádala, aby své plány do týdne vyjasnil.

Tiskový mluvčí společnosti Palm vysvětlil, že se podnik na fórum USB firem obrátil v přesvědčení, že by spotřebitelé měli mít možnost volby, jak budou používat svá vlastní média, pokud neporušují autorské právo. Mluvčí dodal, že Palm dopis od fóra prostuduje a odpoví na něj. Mluvčí Apple se k věci nechtěl nijak vyjádřit.

Komplikace kolem iTunes je součástí větší bitvy mezi Apple a Palmem, jehož předseda a generální ředitel Jon Rubinstein byl kdysi jedním z manažerů Applu a dohlížel na iPod.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru