Moskevská burza patří letos k nejvýkonnějším z velkých světových trhů. Za posledních šest měsíců stoupl ruský dolarový index RTS o 84 procent. Pro srovnání - pražská burza si od konce března polepšila o 55 procent.

A investiční guru Mark Mobius, který ze Singapuru řídí fondy Templeton Asset Management, předpovídá, že ruské akcie porostou ještě výše. Ve srovnání s akciemi ve světě jsou totiž stále velmi levné. Zatímco v Rusku podle agentury Bloomberg poměr ceny akcií k ziskům firem (P/E) zahrnutých v indexu RTS činí 14,5, pro celosvětový index MSCI World Index je tento poměr 27,6.

"Trend vede jednoznačně vzhůru," říká Mobius. "Jsme na býčím trhu. Neexistuje žádný důvod, proč bychom nemohli pokořit předchozí vrchol," dodává. Na vyspělých trzích v západní Evropě či v USA lze naopak podle něj čekat razantní korekce.

Sám Mobius má v Rusku z celkového spravovaného jmění v objemu 25 miliard dolarů nainvestovány zhruba dvě miliardy. Oblíbil si hlavně těžební firmy jako Lukoil, Rosněfť či Gazprom.

P/E pro ruské akcie
(poměr ceny akcií k ziskům firem)
14,5

P/E pro světové akcie

26,7

očekávaný letošní propad ruské ekonomiky

-8 %

úrokové sazby ruské centrální banky

10 % - 0,5 p.b.

Výhled pro ruské akcie včera vylepšili také analytici investiční banky Goldman Sachs. Index RTS by podle nich měl během 12 měsíců vyšplhat nad 1700 bodů, což je 36 procent nad současnou úrovní.

Důvodem k optimismu je hlavně ekonomické oživení, které by mělo vyvolat poptávku po surovinách v Číně a Indii. Rusko přitom patří k největším světovým vývozcům komodit včetně ropy a plynu. S tím, jak porostou jejich ceny, porostou i zisky těžebních firem.To posiluje i optimismus mezi vládními činiteli.

Premiér Putin tento týden řekl, že ruská ekonomika letos spadne "jen" o osm procent. Ještě nedávno přitom vláda věštila hlubší propad. Ministr financí Alexej Kudrin navíc vzkázal, že země se už dostala z recese a že v nejbližší době se opět nastartuje příliv investic do země.

Rusko plánuje podle Kudrina rovněž pozvolna omezovat své podíly ve velkých státních společnostech včetně ropných a telekomunikačních firem. Rozhodnutí o privatizaci podílů ve státních firmách je součástí pokrizové strategie vlády.

K dalšímu růstu ruského akciového trhu by mohlo pomoci i včerejší snížení klíčových úrokových sazeb. Centrální banka v Moskvě srazila sazby o půl procentního bodu na rovných 10 procent. Od dubna jde již o sedmou redukci.

Jiný věhlasný investor Kenneth Fischer ovšem včera prohlásil, že také ruské akcie jsou už příliš drahé. Fischer je ale skeptický i vůči dalším rozvíjejícím se trhům včetně Číny a Indie.


VĚŘÍ RUSKÝM AKCIÍM
Investiční guru Mark Mobius investoval do ruských akcií dvě miliardy dolarů. Je přesvědčen, že se mu díky oživení na trzích a vyšší poptávce po surovinách zhodnotí.
FOTO: BLOOMBERG