Řídící výbor jednal na ministerstvu školství v Praze. Jeho hlavním bodem bylo představení a následná diskuse týkající se integrovaného přístupu ČR, Maďarska a Rumunska k realizaci ELI. Deklarace výboru zmocňuje také Maďarsko a Rumunsko k pokračování národních projektů jako integrálních částí mezinárodní infrastruktury ELI.

Česko, Maďarsko a Rumunsko jsou pověřeny ustavením panevropského konsorcia k vybudování a provozování ELI, zahrnujícího všechny současné partnery přípravné fáze projektu. Předpokládá se, že dalšími členy tohoto konsorcia budou Německo, Velká Británie, Francie, Itálie, Španělsko a Řecko.

Náměstek ministyně školství pro vědu a vysoké školy Vlastimil Růžička je přesvědčen, že řídící centrum projektu bude v České republice. Česko předloží plán své vedoucí role v projektu na zasedání Rady pro konkurenceschopnost 3. prosince v Bruselu.

ELI bude mít výkon asi stokrát větší, než je výkon největších současných zařízení tohoto druhu. Využitelný bude podle vedoucího projektu Bedřicha Rusa z Fyzikálního ústavu Akademie věd v mnoha oborech, například v biologii pro zkoumání buněk či pro terapii nádorů.

Aplikace se zejména týkají holografie molekul proteinů. Díky intenzitě záření laseru by bylo možné zaznamenat hologram a rekonstruovat komplexní biologické struktury.

Bude jím také možné vytvořit fyzikální podmínky podobné těm, které existovaly při vzniku vesmíru. S jeho pomocí bude možné studovat kvantovou fyziku nebo gravitaci, jaká je v blízkosti černé díry. "Takovéto zařízení je snem mikrobiologů, fyzikálních chemiků i mnoha jiných vědců," uvedl Rus.

Organizátoři projektu mají zajištěny dvě lokality ve Sředočeském kraji vhodné pro umístění laseru. Jsou to pozemky u Dolních Břežan a u Zlatníků-Hodkovic.

Po vybudování bude mít ELI mezinárodní status takzvané Evropské výzkumné infrastruktury (European Research Infrastructure).

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru