Nové zařízení by pomocí kamer a citlivých senzorů umístěných u bezpečnostní kontroly mělo měřit známky nervozity v těle cestujících jako srdeční tep, frekvenci dýchání, pohyb očí, teplotu těla a další náznaky znepokojení.

V případě, že by tento systém fungoval spolehlivě, nebylo by třeba komplikovaných kontrol, které zjišťují, zda mají cestující zbraně, výbušninu či jinou nebezpečnou látku umístěnou v zavazadle nebo někde na svém těle.

Podle šéfa výzkumného projektu Roberta Burnse je možné měřením různých fyziologických známek zjistit, zda má člověk v úmyslu způsobit nějakou újmu. "Velká část našeho výzkumu se zaměřila na spojitost fyzických reakcí s duševním stavem zkoumaných lidí. My se snažíme změřit tyto signály, které tělo přirozeně vysílá," uvedl Burns.

Nová technologie podle něj dokáže zachytit i nejmenší změny chování, které většinou uniknou lidskému oku. Zaměstnancům letištní kontroly by tak pomohla lépe se rozhodnout, koho z cestujících důkladněji prověřit, zda představuje bezpečnostní hrozbu.

Kritici však namítají, že k realizaci má tento projekt ještě hodně daleko. Někteří odpůrci také upozorňují, že by mohl představovat narušení soukromí kontrolovaných.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru