Na rychlém tání himálajských ledovců se podepisují rostoucí teploty, které podtrhují klimatické změny. Ty způsobily, že za posledních sto let teplota v tomto velehorském regionu stoupla o 1,1 stupně Celsia.

Největší ledovec v indickém Kašmíru nazývaný Kolahoi se rozprostíral na více než 11 kilometrech čtverečních. Během uplynulých třiceti let se však podle poslední studie zmenšil o více než 2,6 kilometru čtverečního.

"Kolahoi se ročně smrskne o 0,08 kilometru, což je alarmující rychlost," uvádí se ve zprávě, která byla představena na konferenci ve Šrínagaru, letní metropoli indického svazového státu Džammú a Kašmír. Výzkum, který vedl glaciolog Šakíl Ramsú, trval tři roky.

Ledovec Kolahoi je hlavním zdrojem vody pro největší kašmírskou řeku Džhelum i její mnohé přítoky a jezera.

Podle odborníků z OSN se od začátku tisíciletí průměrná rychlost tání horských ledovců zdvojnásobila. Na několika místech v roce 2006 přitom dosáhla rekordních hodnot.

Nicméně indický ministr životního prostředí Džajrám Rámeš v srpnu řekl, že pro jednoznačné prokázání souvislosti mezi klimatickými změnami a táním ledovců je zapotřebí provést více vědeckých studií. Prohlásil, že některé himálajské ledovce se sice zmenšují, ale jiné, například Siačen, se zvětšují, a další jako je Gangotri se zmenšují pomalejším tempem ve srovnání s posledními dvěma desetiletími.

Ramsú však zdůraznil, že "jiné malé ledovce v Kašmíru také ubývají a hlavní příčinou je, že teploty se v zimě v Kašmíru zvedají".

Experti upozorňují, že tání kašmírských ledovců by mohlo mít vážný dopad, jelikož většina Kašmířanů na ledovcích jako na zdrojích vody závisí.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru