Projekt mostu, o němž se desetiletí diskutovalo, je kritizován zejména po sesuvech půdy na Sicílii, při nichž přišlo počátkem října o život nejméně 30 lidí. Pranýřován je i pro vysokou finanční náročnost. Vyslovil se proti němu i prezident Giorgio Napolitano, podle něhož by se místo "faraónských staveb" mělo spíše pracovat na seriózním plánu k zajištění bezpečnosti obyvatel Sicílie.

Most, jehož výstavba má přijít na 6,1 miliardy eur (153 miliard Kč), bude dlouhý téměř 3,7 kilometru a nad hladinou moře se bude tyčit ve výšce 64 metrů. Široký bude 60 metrů. Provoz na něm má být možný v roce 2017. Vláda pro financování mostu založila společnost Stretto di Messina, která jej bude spravovat.

Most bude svými rozměry třikrát větší než slavný Golden Gate Bridge v kalifornském San Francisku. Oba pilíře mostu mají být se svými 398 metry vyšší než Eiffelova věž. Tím stavba prorazí další světový rekord, který dosud drží viadukt v Millau ve Francii se svými 341 metry výšky.

Přes most bude moci přejet za hodinu šest až devět tisíc vozidel a 200 vlaků denně. Stavba umožní prodloužení vysokorychlostní železniční trasy z Neapole do Palerma a dálnic mezi Salernem a Reggiem di Calabria, Messinou a Catanií a Messinou a Palermem.

S projektem přišla v roce 2001 tehdejší Berlusconiho vláda, v roce 2006 jej však kabinet premiéra Romana Prodiho zrušil. Berlusconi ve své předvolební kampani v dubnu 2008 slíbil, že jeho vláda od projektu neustoupí.

most přes Messinskou úžinu

Mnozí odpůrci stavby také namítají, že u Messiny a Reggio di Calabria je seizmicky aktivní zóna. V prosinci 1908 zde při zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály zahynulo téměř 100 tisíc lidí.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru