Někteří analytici varují, že Windows 7, jejichž testovací verze získala kladný ohlas, můžou zpomalit postup Applu na trhu a budou tlačit ceny jeho produktů dolů, zejména ve Spojených státech.

Jiní naopak míní, že marketingový rozruch kolem Windows 7 pomůže zvýšit prodej všech počítačů a že tak přijdou zákazníci i do prodejen s počítači Macintosh. "Příběh Applu je atypický, specifický a nezávisí příliš na dění kolem," uvedl analytik Broadpoint Amtech Brian Marshall. Připomněl, že podle průzkumů trhu byly nové produkty od Microsoftu v posledních letech i katalyzátorem prodeje Macintoshů.

Windows 7 by měly smazat špatný dojem, který zanechala předchozí verze Vista. Na trh šla začátkem roku 2007 a provázely ji potíže i nepříznivé recenze. Pro Apple to byla příležitost, které využila.

Pokud ale budou nová Windows pracovat tak, jak se očekává, Apple již ve své prodejní strategii zřejmě nebude moci sázet na neohrabanost svého rivala, dodávají hlasy z odvětví.

"Noví uživatelé Maků nám stále říkají, že už jsou unaveni všemi těmi problémy kolem Windows a že chtějí snadné užívání, stabilitu a zabezpečení jako Mac," reagoval mluvčí Applu Bill Evans. "Windows 7 jsou stále jen Windows," shrnul.

Analytik Rob Enderle z Enderle Group rovněž uvedl, že by Windows 7 nakonec mohly zvýšit i prodej Macintoshů. Varoval ale, že Windows 7 je dobrý software a že by se tím mohlo zvyšování tržního podílu Applu ztížit.

Apple není, pokud jde o celosvětový prodej počítačů, v první pětce největších firem, ale ve Spojených státech má čtvrtou pozici, uvádí průzkumy společnosti Gartner. Podíl Applu v USA vzrostl na 8,7 procenta, ze 4,6 procenta ještě před třemi lety.

Počítačů Mac prodala Apple ve druhém čtvrtletí 2,6 milionu, tedy meziročně o čtyři procenta více. V srpnu navíc Apple uvedla na trh nový operační systém Snow Leopard a počáteční prodej upgradu za 29 dolarů byl podle analytiků silný.

Nicméně software od Microsoftu běží ve více než 90 procentech počítačů ve světovém měřítku. Macintoshe patří do dražší kategorie, a lákají tak věrné uživatele ochotné si připlatit. Ceny počítačů s Windows klesají roky a tento trend by se měl s novou verzí Windows ještě zrychlit, napsala agentura Reuters.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru