Karel Čapek psal o zvláštních modrých květinách už dávno. Nebyly to však růže, ale chryzantémy

Tak jednou v neděli jdu v Lubenci po ulici a potkám Kláru; víte, to byl tamní idiot, hluchoněmá bláznivá káča, která kudy šla, tudy blaženě hýkala, — nevíte, pane, proč jsou tihle idioti tak blažení? Zrovna jsem se jí vyhýbal, aby mně nedala hubičku, když najednou zahlédnu, že má v prackách kytici; byl to nějaký kopr a takový ten polní neřád, ale mezi tím, pane — já jsem viděl ledacos, ale tehdy mě mohl trefit šlak. Ona vám ta potrhlá měla ve své kytce jeden květ pompónové chryzantémy, která byla modrá! Pane, modrá! Byla to asi taková modrá jako Phlox Laphami; trochu břidlicově nadechnutá, s atlasově růžovým okrajem, uvnitř jako Campanula turbinata, krásně plná, ale to všechno ještě nic není: pane, ta barva byla tehdy a ještě dnes je u vytrvalé indické chryzantémy naprosto neznámá!

Úryvek z povídky Modrá chryzantéma z knížky Povídky z první kapsy

Tuto novou odrůdu nazvanou Applause vyšlechtili po dvacetiletém výzkumu japonští genetici ve spolupráci s australskými biotechnology. Zatím se neplánuje jejich distribuce do Evropy. Napsala to dnes agentura AFP.

Japonská firma Suntory Ltd. zahájí prodej unikátních modrých růží 3. listopadu v osmi hlavních japonských prefekturách, například v Tokiu, Ósace a Aiči.

Zástupce společnosti Suntory Ltd. uvedl, že se jim v roce 2004 ve spolupráci s australskými biotechnology z firmy Florigene Pty Ltd. podařilo vyvinout růže, jejichž okvětní plátky díky přidání genu z macešek obsahují téměř 100 procent modrého pigmentu delfinidinu. Výsledkem je pastelově modrá barva s fialovým nádechem.

Uvedení květin do prodeje trvalo déle. Bylo totiž podmíněno souhlasem vlády, neboť jde o geneticky pozměněnou rostlinu.

Názvem Applause chtěli tvůrci modré růže vyjádřit radost z naplnění cíle dlouholetého výzkumu.

modrá růžeCena jedné modré růže bude od 2000 do 3000 jenů (asi 380 až 570 korun), což je desetkrát více, než zákazníci zaplatí za růže běžných barev. Modrá růže se doporučuje klientům jako luxusní dárek pro zvláštní příležitosti, jako jsou svatby či narozeniny.

Zatím ji bude možno zakoupit jen v osmi ze 47 japonských prefektur. Důvodem je, že pěstování je teprve na začátku a množství modrých růží je omezené. Do celého Japonska plánuje společnost Suntory rozšířit prodej modrých růží do roku 2011.

Firma zatím nemá v úmyslu distribuovat modré růže mimo Japonsko.
Související

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru