Evropská kosmická agentura (ESA) a Russian Institute for Biomedical Problems (IBMP) v Moskvě společně vyhlásily výzvu k výběru dobrovolníků pro poslední fázi projektu Mars500. Ta by měla začít v roce 2010 simulovaným letem šestičlenné posádky na Mars a zpět včetně třicetidenního pobytu na "povrchu" planety.

Zájemci o účast v experimentu musí podle České kosmické agentury vyplnit formulář žádosti a následně jej podepsaný odeslat na adresu Mars500@esa.int  nejpozději do 5. listopadu 2009. Další informace o české účasti jsou k dispozici na vebových stránkách www.mars500.cz.

Účelem celého projektu je studovat lidskou psychologii, zdravotní a fyzické možnosti při pobytu v omezeném prostoru s uzavřenou skupinou lidí. ESA je do projektu zapojena prostřednictvím volitelného programu ELIPS, do nějž přispívá také Česká republika.

Hlásit se můžete na 520denní "let"

Projekt Mars 500 je rozdělen na tři simulované pobyty trvající 14 dní, 105 dní a 520 dní. První dvě přípravné simulace byly ukončeny a nyní se přikročilo ke konečné fázi, 520dennímu simulovanému letu na Mars.

Kandidáti, kteří by se chtěli dobrovolně tohoto simulovaného letu účastnit, musí být ve věku 25 až 50 let, mít například dobrý zdravotní stav, silnou motivaci, výšku do 185 centimetrů, pracovní zkušenosti v lékařství, biologii, počítačové technice, elektrotechnice a strojírenství a ovládat ruštinu a angličtinu na odborné úrovni. Nesmí být závislí na kouření, alkoholu nebo drogách, ochotně a dobrovolně se musí podrobit lékařským a psychologickým vyšetřením a musí mít občanství členské země ESA zapojené do projektu ELIPS.


Vyloučeni mohou být, když odmítnou účast na lékařských a psychologických experimentech, při zdravotních problémech, psychologické poruše nebo jejím výskytu v rodině, při potřebě speciální stravy, jsou-li recidivisté, usvědčení z trestné činnosti nebo při nedostatečných jazykových znalostech.

Vybraným dobrovolníkům, kteří úspěšně absolvují celý experiment včetně tréninku a závěrečného vyhodnocení bude vyplacena fixní finanční náhrada v souladu s mezinárodními standardy pro účast na lékařských experimentech.

 

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru