Lebka tohoto pliosaura měří 2,4 metru a celé jeho tělo mohlo mít až 16 metrů, informovala BBC. Odborníci odhadují, že vážil sedm až 12 tun.

"Člověka by dostal na jedno polknutí. Ve skutečnosti i něco jako Tyrannosaurus rex by pro monstrum jako toto byla jen snídaně," popsal paleontolog Richard Forrest predátora, který byl postrachem moří před zhruba 150 miliony let.

Pliosauři patřili do řádu plesiosaurů, měli krátký krk a mohutnou hlavu podobnou krokodýlí. Jejich smrtícím nástrojem byly silné čelisti vybavené zuby ostrými jako žiletky.

"S těmito mohutnými krčními svaly pravděpodobně se zvířaty házeli a trhali z nich kusy. Bylo to něco jako krvavá lázeň," vylíčil útok tohoto druhohorního ještěra David Martill z Univerzity v Portsmouthu. Jeho oběťmi prý bývali ichthyosauři, mořští plazi podobní dnešním delfínům, nebo jiní plesiosauři.

Lebeční kosti tohoto obřího kusu objevil místní sběratel v takzvaném jurském pobřeží, asi 150 kilometrů dlouhém pobřežním skalním útesu na jihu Británie, který je jako unikátní archeologické naleziště od roku 2001 na seznamu světového dědictví UNESCO. Dostával je z něj čtyři roky a pak je za 20 tisíc liber (580 tisíc korun) prodal radě hrabství Dorset, která dala fosílie prozkoumat odborníky a chce je uložit v některém z místních muzeí. Rada věří, že se ve skále skrývá i zbytek kostry tohoto pravěkého kolosu. Pokud tomu tak je, jeho odkrytí bude trvat desetiletí.

Odhadovanou délkou 16 metrů konkuruje tento pliosaurus dvěma jiným nedávno objeveným druhohorním mořským obrům. Patnáctimetrovému "goliášovi" ze Špicberk a takzvanému monstru z Aramberri, ještěru nalezenému v roce 2002 v Mexiku, který měl podobné rozměry.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru