Testy jsou součástí Vesmírných výtahových her, které se tento týden konají na dně vyschlého jezera v Drydenově výzkumném letovém středisku na Edwardsově letecké základně.

Robotické stroje poháněné laserem se pokusí zdolat lano zavěšené z vrtulníku, který bude kroužit asi v kilometrové výšce. K tomuto experimentu byly vybrány tři týmy.

V předchozích třech ročnících soutěž nikdo nevyhrál. Pokud se letos nějakému týmu podaří dopravit kabinu do asi 600metrové výšky průměrnou rychlostí pět metrů za sekundu, odnese si dva miliony dolarů (přes 35 milionů korun).

Soutěž sponzoruje nadace Spaceward Foundation a podporuje ji americká vesmírná agentura NASA.

Teoretický základ kosmické výtahové technologie vznikl v 60. letech. Myšlenku vesmírných zdviží v roce 1979 románem Rajské fontány zpopularizoval Arthur C. Clarke.

Elektricky poháněné kabiny by se pohybovaly na speciálním laně o délce několika tisíc kilometrů, které by k zemi bylo připoutáno kotvicím zařízením a na oběžné dráze kolem Země ke geostacionární družici. Zařízení by přijímalo energii bezdrátově od pozemních laserových systémů přes fotovoltaické desky umístěné na kabinách.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru