Společnost General Motors potvrdila, že propustí deset tisíc zaměstnanců Opelu po celé Evropě. Podle serveru BBC to oznámil víceprezident GM John Smith. Pokud půjde jednání s evropskými vládami a odbory hladce, mělo by propouštění proběhnout mezi lednem a březnem příštího roku.

Jedná se o podobné množství, o jaké mluvila společnost Magna International, která měla spolu s ruskou bankou Sberbank Opel původně koupit. General Motors ale v úterý od prodeje odstoupily.

Opel po celé Evropě zaměstnává 54 tisíc lidí, téměř polovinu z nich v Německu.

Rozhodnutí americké automobilky General Motors neprodat německou divizi Opel kanadskému výrobci automobilových součástek Magna International a ruské bance Sberbank rozhořčilo politiky v Německu i Rusku. Němečtí zaměstnanci Opelu již ohlásili plány na protestní akce.

Britští odboráři naopak rozhodnutí GM ponechat si Opel původně přivítali, aktuální oznámení o propouštění ale zatím nekomentovali. O místo totiž přijdou i někteří zaměstnanci továrny v britském Vauxhallu, kde pracuje 5 500 lidí.

Němci: Chování GM je nepřijatelné

Němečtí vládní představitelé a odboroví předáci podle agentury AP prodej Opelu firmám Magna a Sberbank podporovali jako variantu restrukturalizace, která by ochránila nejvíce pracovních míst v Německu.

"Chování General Motors k zaměstnancům je naprosto nepřijatelné," uvedl dnes německý ministr hospodářství Rainer Brüderle. Přislíbil, že německá vláda získá zpět peníze, které do Opelu vložila, aby firmě pomohla z problémů. Ministr očekává, že Američané co nejdříve předloží plán restrukturalizace Opelu a jeho sesterské britské značky Vauxhall.

Šéf závodní rady Opelu Klaus Franz uvedl, že zaměstnanci v německých továrnách zahájí ve čtvrtek na protest proti rozhodnutí GM krátkodobá přerušování výroby. Britský odborový předák Tony Woodley však označil krok GM za "fantastické rozhodnutí" pro britské továrny Opelu.

Britští zaměstnanci Opelu se stejně jako jejich španělští a belgičtí kolegové obávali, že německé závody Opelu by vzhledem k podpoře ze strany německé vlády byly před důsledky restrukturalizačních opatření chráněny lépe než továrny v jiných zemích.

Německá vláda byla srozuměna s tím, že novému majiteli pomůže s revitalizací Opelu. Berlín byl v září připraven poskytnout konsorciu v čele s Magnou finanční pomoc v objemu 4,5 miliardy eur (téměř 120 miliard korun). Německá vláda zatím poskytla Opelu překlenovací úvěr 1,5 miliardy eur.

"Ty peníze, které patří daňovým poplatníkům, dostaneme zpět," řekl Brüderle novinářům v Berlíně. Mluvčí evropské divize GM Karin Kirchnerová uvedla, že firma je připravena těchto 1,5 miliardy eur vrátit. "Pokud budeme požádáni, GM tento překlenovací úvěr splatí," prohlásila.

Zaskočen byl i Putin

Společnosti Magna a Sberbank, které měly v Opelu získat 55procentní podíl, chtěly automobilku využít k agresivní expanzi na ruském trhu. V evropských aktivitách Opelu však mělo podle jejich plánů zaniknout přes 10.000 pracovních míst. Opel nyní v Evropě zaměstnává kolem 50.000 lidí.

Rozhodnutí GM zaskočilo rovněž ruskou vládu. Ruský premiér Vladimir Putin dnes uvedl, že o dalším osudu Opelu by neměla rozhodovat správní rada GM, ale svěřenecký fond, kde jsou dva zástupci GM a dva němečtí zástupci. Fond kontroluje 65 procent akcií Opelu. Ruská vláda dala opakovaně najevo, že prodej Opelu konsorciu s ruskou účastí by ukázal připravenost amerického prezidenta Baracka Obamy posílit ekonomické vztahy s Ruskem.

GM nedávno opustila bankrotový režim s tím, že se v rámci rozsáhlé restrukturalizace zahrnující prodej některých značek přemění v menší podnik, jenž by měl pružněji reagovat na požadavky zákazníků. Většinovým majitelem "nové GM" je americká vláda, která poskytla nejvíce peněz na záchranu podniku.