Etnolog Franco Crevatin a historik Stefano Anselmo bustu zkoumali pomocí počítačová axiální tomografie (CAT) a odkryli ve vrstvě vápna a štuku ukrytou skulpturu lidského obličeje.

Odhalená tvář se podobá krásné světoznámé bustě, ale podle expertů je tu i několik významných odlišností. Například nos na utajené skulptuře vyčnívá jen slabě, ústa zdobí takzvané vrásky smíchu, lícní kosti méně vystupují a oční jamky nejsou tak hluboko posazené.

Experti věří, že objevený obličej ukazuje skutečnou tvář královny Nefertiti, která při závěrečné úpravě busty patrně požadovala odstranění některých "chybiček na kráse", podobně jako jsou v dnešní době retušovány fotografie modelek.

Anselmo vytvořil na základě naskenovaného obrazu a údajů z historického výzkumu počítačově upravenou tvář, která podle jeho názoru odráží skutečnou podobu Nefertiti.

"Před vytvořením konečného obrazu jsem například studoval umění 18. dynastie - mistrovská díla, která zachycovala podobu osob, jež byly s královnou příbuzné. Poté jsem upravoval drobné rysy její tváře jako vrásky kolem rtů a sotva viditelné stíny pod očima," sdělil Anselmo.

Vytvořit finální obraz bylo odborně i časově velmi náročné.

Slavná egyptská královna Nefertiti byla ženou faraona Amenhotepa IV., který se později v rámci uskutečňovaných reforem přejmenoval na Achnatona, a nevlastní matkou legendárního faraona Tutanchámona. Byla jednou z nejmocnějších a nejkrásnějších žen starého Egypta. V překladu prý její jméno znamená "přišla nádherná žena".

Její bustu objevil v prosinci 1912 německý archeologický tým pod vedením egyptologa Ludwiga Borchhardta v místě někdejšího staroegyptského města Achetaton. Návštěvníci ji mohou od října tohoto roku spatřit v berlínském Novém muzeu.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru