Brněnští vědci zahájili unikátní výzkum mužské neplodnosti. Spermie začali zkoumat pomocí mikroskopu používaného v nanotechnologiích, který tkáň dokáže zobrazit až na úroveň molekul. Výzkum nemá obdobu v ČR ani střední Evropě.

Lékaři věří, že by mohl pomoci upřesnit příčiny mužské neplodnosti a také vylepšit asistovanou reprodukci, při níž lékaři vyberou jednu ze spermií a oplodní jí vajíčko. Nově by mohli vybrat z buněk tu kvalitnější.

Podle přednosty gynekologicko porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavla Ventruby nyní lékaři běžně používanými metodami umí změřit koncentraci spermií ve spermatu a také jejich hybnost. Spermie však v mikroskopech vidí jako drobné objekty. Nová metoda jim umožní podívat se podrobně na povrch jednotlivé spermie a rozpoznat na něm například různá poškození.

Sami vědci nyní ještě přesně nevědí, jaké možnosti jim nová metoda přinese. Výzkum je v počátku; s Národním centrem pro výzkum biomolekul, které potřebným mikroskopem disponuje, začali lékaři spolupracovat teprve v červnu.

Odborníci zatím řeší úvodní problémy spojené s výzkumem, například nastavení přístroje a úpravu spermatu tak, aby byl dobře zkoumatelný a obraz spermií nerušily například krystaly a bílkoviny přítomné v okolním prostředí.

S mužskou neplodností se potýká až polovina párů, které přijdou do center asistované reprodukce, většinou to však nebývá jediná příčina, proč se ženě nedaří otěhotnět. Do centra přitom přijde kvůli problémům s otěhotněním každá šestá dvojice.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru