V liberecké zoo pár lvů zabil samici vzácného bílého tygra. "Lvi se ráno dostali do venkovního výběhu a sedmnáctiletou tygřici Isabellu napadli," řekl mluvčí zahrady Ivan Langr.

Bílých tygrů žije na celém světě jen několik desítek. Liberecká zoo je jako jediná v Česku chová od roku 1994 a usmrcená Isabella byla zakladatelkou zdejšího chovu.

Hroch Slávek oslaví v pražské zoo 25. narozeniny - čtěte ZDE

Samec Sultán a samice Elsa pronikli do venkovní expozice, kterou už obývala Isabella, při rutinním vypouštění šelem z ubikací. Lvi se do výběhu dostali z prostoru takzvané křižovatky, která se dělí do jednotlivých výběhů ve vnitřní části pavilónu, kam nemají ošetřovatelé v danou chvíli žádný přístup ani vizuální kontakt.

"Zvířatům se podařilo nadzvednout bezpečnostní šubr (pozn. pevná deska, která jednotlivé vchody blokuje) Isabelina výběhu v přepouštěcím tunelu. Nevíme, jak to dokázala. Šubr i všechna další zajištění jsme před vypuštěním lvů kontrolovali," řekla serveru iHNed.cz zooložka šelem Petra Bolechová. Podle ní nikdo z ošetřovatelů nepochybil.

Chovatel byl v době neštěstí v jiné části pavilonu, a když jej podivné zvuky přivedly zpět, nemohl už zasáhnout, ale jen bezbranně přihlížet boji. Přestože se snažil obrátit pozornost lvů na sebe, zájem lvího páru byl soustředěný na tygřici.

Podle zoologa Luboše Melicha šlo o nerovný boj, tygřice vážila asi 100 kilogramů. Lvice má zhruba dvojnásobnou hmotnost a samec je ještě o 50 kilogramů těžší.

Zoo zbývají dvě samice 

"Útok byl rychlý, za pár sekund lvi tygřici zardousili," popsala událost Bolechová. Po útoku ošetřovatelé ihned zahnali oba lvy do jejich výběhu. 

Události podle Langra nebylo možno jí zabránit ani předejít. Zoologická zahrada zdůraznila, že při nešťastné události nemohl být zraněn personál zoo ani její návštěvníci.

Zoo přijme podle jejího ředitele Davida Nejedla chovatelské opatření, aby se cesty šelem při vyhánění z venkovního a vnitřního výběhu nekřížily. "Současný způsob fungoval 12 let a nikdy se nic podobného nestalo," poznamenal.

Zooložka tvrdí, že chov vzácných zvířat by událost ovlivnit neměla. "Isabella už navíc nebyla reprodukční," řekla pro server iHNed.cz Bolechová. Podle ní zahrada nyní sází na dvě o mnoho mladší samice, kterým je sedm let respektive jeden rok.

Isabella pod Ještěd přicestovala jako dvouletá v roce 1994 ze zoo Eskilstuna ve Švédsku se svým dvojčetem Columbem. Po výměně samců v roce 1999 Isabella porodila v roce 2002 trojčata Artemis, Afroditu a Achilla. Zoo Liberec nyní ještě chová samce Parise a samici Suryu Báru a Artemis. Lvi Sultán (14 let) a Elsa (11 let) pocházejí z dánského zoo Givskud, odkud do Liberce dorazili v roce 2001. 

Samici Isabellu podrobili veterináři pitvě. Podle Nejedla mohla žít ještě nejméně dva roky. Z chovatelského hlediska už ale neměla žádnou hodnotu a její finanční hodnotu zahrada neumí vyčíslit, protože zvíře dostala. Další chov má zajistit Artemis a Paris. Druhá samice je pro páření příliš mladá.


V liberecké zoo to není první neštěstí, které se odehrálo mezi zvířaty. V minulosti tam usmrtil samec žirafy jednu ze samic, zahrada přišla také o vzácného čápa marabu, do jehož výběhu se podhrabal vlk. Před pár dny jí uhynul lachtan, který měl v břiše kámen velký jak dlažební kostku. Zahrada nevyloučila, že jej do bazénu mohli hodit šimpanzi.

"Zoo je pojištěná proti nejrůznějším přírodním katastrofám, nikoli však proti událostem, kdy se zvířata vzájemně napadnou," podotkl Nejedlo.

Liberecká zoologická zahrada vznikla v roce 1919 a je nestarší v zemi. Stará se o zhruba 950 zvířat. Vloni do ní zavítalo přes 374.000 lidí, letošní návštěvnost je zatím podobná.