Michael Foreman a Robert Satcher během první vesmírné procházky současné mise nainstalovali na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) náhradní komunikační anténu a spojovací kabely a promazali některá pohyblivá zařízení na vnější straně orbitálního komplexu.

Atlantis odstartoval z Mysu Canaveral na Floridě v pondělí a s ISS se spojil ve středu. Na oběžnou dráhu vedle šestičlenné posádky vynesl 13 tun náhradních dílů a materiálu, které mají zajistit fungování stanice na dalších pět až deset let.

Během čtvrtečního výstupu astronauti dokončili své úkoly o dvě hodiny dříve než se plánovalo, takže začali s instalacemi původně plánovanými až pro druhý výstup do kosmu.

Dnešní výstup byl premiérovým pro Satchera, jenž se tak podle agentury AP stal vůbec prvním ortopedem ve volném prostoru. Foreman je na "vesmírné vycházce" už počtvrté. Oba si výstup během týdenního pobytu Atlantisu u ISS ještě jednou zopakují. Celkem má posádka raketoplánu v plánu vystoupit do kosmu třikrát.

Atlantis je letos posledním raketoplánem na oběžné dráze. Příští rok plánuje americká kosmická agentura NASA program raketoplánů po 30 letech ukončit. Do té doby by měly tyto vesmírné koráby odstartovat ještě pětkrát.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru