Posádky amerického raketoplánu Atlantis a Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) v noci na dnešek ve 2:36 SEČ vzbudil a ohrozil falešný poplach.

Odborníci ve Spojených státech, Evropě a Rusku dospěli rychle k závěru, že poplach je falešný. Chybná informace přístroje, že prý došlo k rychlému poklesu tlaku, vedla k automatickému uzavření ventilátorů ve stanici. To způsobilo zvednutí prachu a vyvolalo falešný kouřový poplach.

Podle NASA trvalo asi hodinu, než se po incidentu podařilo obnovit ventilaci a stabilizovat ovzduší. Pozemní středisko upozornilo astronauty, aby si do plného vyvětrání prostor dávali pozor před místy s nahromaděným oxidem uhličitým. Příčina falešného poplachu se teprve zjišťuje.

Astronautům byl budíček kvůli narušení spánku falešným poplachem posunut o 30 minut.

Atlantis odstartoval z Mysu Canaveral na Floridě v pondělí a s ISS se spojil ve středu. Odpoutat a vracet se na Zem má raketoplán v polovině příštího týdne. Na oběžnou dráhu vynesl 13 tun náhradních dílů a materiálu, které mají zajistit fungování stanice na dalších pět až deset let.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru