Dalších 40 druhů zaznamenali v Panamě vůbec poprvé. Studie se prováděla na území o rozloze 3324 kilometrů čtverečních. Podle agentury DPA to uvedl ředitel ústavu pro tropický výzkum ve městě Panamá.

Při svém bádání odborníci evidovali celkem 75 korálových druhů. Korálovou populaci v oblasti sledují od roku 1999. Studie ukázala podobný vývoj jako na jiných místech, kde korály ničí kácení stromů a nekontrolovaná výstavba turistických středisek na pobřeží, uvedl ředitel ústavu Elredge Birmingham.

Vědci jsou přesvědčeni o dlouhověkosti korálů

Poměrně nedávno vědci také zjistili, že se mořští koráli mohou dožívat i více než 4000 let. Vědci se přitom až dosud domnívali, že tyto unikátní organismy jsou staré maximálně několik set let

K závěru o dlouhověkosti korálů došel tým biologů vedený Brendanem Roarkem ze Stanfordovy univerzity na základě výzkumu hlubokomořských korálů na Havaji. Američtí biologové sbírali pomocí miniponorek vzorky z takzvaných trnatců, kteří žijí v hloubce 400 až 500 metrů.


Porovnáním stáří polypů vyskytujících se v nejspodnějších částech korálových útvarů a na špičkách větví zjistili, že rostou extrémně pomalu - v průměru o čtyři mikrometry za rok. To je méně, než kolik měří zrnko prachu. U černého korálu druhu Gerardia, u něhož odborníci až dosud odhadovali stáří na 70 let, stejnou metodou vypočítali rychlost růstu na 35 mikrometrů za rok.
Související

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru