Šest metrů dlouhá suborbitální raketa Atea-1 odstartovala z ostrova Great Mercury na severu země, vystoupala do výšky 120 kilometrů a poté se podle plánu zřítila do Pacifiku. V jazyce domorodých Maorů znamená Atea vesmír.

Za kosmickým programem stojí dva novozélandští nadšenci Peter Beck a Mark Rocket (Raketa), který si kvůli své vášni pozměnil jméno. Na palubě prý bylo na 23 tisíc vzkazů zemřelým od lidí z celého světa.

Dvojice, která před třemi lety založila společnost Rocket Lab, počítá s dalšími starty. Chtějí rovněž nabídnout cenovou alternativu současným raketám.

Dvoustupňová Atea-1 dokáže podle webu Rocket Lab s dvoukilogramovým nákladem vystoupat do maximální výšky 120 kilometrů. Její nástupkyně Atea-2 bude mít dostupnost více než dvojnásobnou a bude moci nést náklad o váze až 70 kilogramů.

Při suborbitálním kosmickém letu stroj nedosáhne oběžné dráhy kolem Země, překoná ovšem takzvanou Kármánovu linii, která ve výšce 100 kilometrů nad zemských povrchem určuje hranici mezi atmosférou a vesmírným prostorem.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru