Muži doufají, že budou úspěšní a že se díky zvýšenému zájmu o farmaceutický potenciál pralesa zpomalí i jeho kácení. 

V pralesním porostu, který je tak hustý, že nepropouští sluneční paprsky, se prodírá malá skupina vědců, která věří, že ohromně bohaté rostlinstvo zdejšího biotopu může přinést nové léčivo proti rakovině.

A mohou mít pravdu. Asi 70 procent běžných léků používaných proti rakovině jsou totiž buď přírodní produkty, nebo deriváty přírodních složek. Z amazonského pralesa pochází například i lék proti malárii. Tento největší deštný prales na světě je úžasnou zásobárnou nepřeberného množství a druhů rostlinstva. Ovšem najít tu správnou látku není jednoduché, protože na rozloze asi jednoho hektaru může být až 400 druhů stromů a ještě mnohem více nedřevnatých rostlin.

Za více než deset let průzkumu získal tým brazilského lékaře Drauzia Varelly z oblasti od řeky Rio Negro přibližně 2200 vzorků, z nichž asi u 70 se v laboratoři objevily určité účinky proti nádorům.

"Pokud bychom měli jasně stanovená pravidla, mohli bychom do výzkumu zapojit vědce z celého světa. Z velké části amazonského pralesa by se pak mohla stát ohromná laboratoř," říká šestašedesátiletý lékař Drauzio Varella.

Současná situace je však taková, že onkolog Varella a výzkumníci z univerzity v Sao Paulu patří k jedněm z mála brazilských skupin, které mají povolení ke studiu vzorků z Amazonie. Zahraniční odborníci jim při výzkumu pomáhat nesmějí. Jejich práci také mnohdy brzdí byrokratické požadavky.