Tým francouzských a německých vědců zveřejnil výsledky studie týkající se laku, který používal italský mistr houslař Antonio Stradivari řečený Stradivarius u svých nástrojů. Vědci dokázali, že Stradivari volil jednoduché materiály, které se tehdy běžně používaly. O studii zveřejněné v německém prestižním časopisu Angewandte Chemie International Edition v pátek informovala agentura AFP.

"Zjistili jsme, že Stadivari používal běžné a snadno dostupné složky, které obvykle využívali řemeslníci a umělci 18. století," uvedli autoři studie, kteří čtyři roky zkoumali pět houslí uložených v Muzeu hudby v Paříži. Stradivari žil v letech 1644-1737. Analýzy za pomoci infračerveného mikroskopu se uskutečnily ve francouzské laboratoři Synchrotron Soleil u Paříže.

Lak na houslích se skládá ze dvou velmi jemných vrstev. První je na bázi oleje a lehce proniká dřevem nástroje. Pokrývá ji druhá vrstva, která je směsí oleje a borovicové pryskyřice, k níž Stradivari přidal různé pigmenty používané v malířství.

Studie ukázala, jak Stradivari zamýšlel dát svým nástrojům jejich slavné červené zabarvení, uvedli vědci, podle nichž tato technika může vysvětlit zářivé odrazy a texturu dřeva houslí. Nejsou však důkazy o tom, že by lak měl vliv na zvuk houslí.

Podle vědců jde o stejnou technologii, jakou používali malíři z benátské školy či ze severní Itálie, aby zdůraznili barvu pleti nebo bohatost rudých drapérií.
Související

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru