Své roboty přivezli studenti 12 středních škol z celé republiky a poprvé své práce představily také děti ze škol základních. Na výzvědy do Liberce přijeli i školáci z polské Vratislavi, kde by rádi podobnou soutěž už v příštím roce sami uspořádali.

"Cílem soutěže je prověřit schopnosti a nápaditost studentů a také u nich vzbudit zájem o technické obory," vysvětlil Josef Janeček z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci, která akci pořádá.

Kyber robot 2009Ocenil především kreativitu studentů a posun od výukových robotů typu stavebnice ke kategorii libovolný robot. "Letos jsme jich viděli devět, svědčí to o zájmu studentů o vlastní konstrukci a práci s těmi roboty, což je velmi pozitivní," dodal Janeček.

Třeba student třetího ročníku liberecké elektrotechnické průmyslovky Filip Svoboda v Liberci předvedl svého hlasem ovládaného robota. "Chtěl jsem ho mít jako doprovod pro nevidomé, zatím ale nezvládá navigaci ve složitém terénu," poznamenal student.

Robot studentů Josefa Havlíčka a Jana Stránského z Brna zase předvedl bravurní diskotanec, za který by se nemusel stydět ani profesionální tanečník.

"Máme radost, že zájem o soutěž mezi středoškoláky roste. Potěšitelný je i zájem ze základních škol a začínají se nám hlásit také zájmové kroužky zaměřené na techniku," řekl Janeček.

Kyber robot je jen jedním z řady projektů, jimiž se snaží liberecká univerzita přivést mladé lidi ke studiu technických oborů. Nedávno zahájila také projekt Starttech - začni s technikou, který podpořila Evropská unie. Ten se snaží nenásilnou a zábavnou formou oslovit nejen středoškoláky, ale i děti ze základních škol.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru