Snímky z hluboké historie vesmíru pořídily v srpnu během čtyř dnů dva týmy astronomů z Británie pomocí moderní širokoúhlé kamery WFC3 umístěné na teleskopu. Zda se skutečně jedná o nejvzdálenější dosud pozorované galaxie, musí podle nich potvrdit detailnější rozbor světelného spektra každé z nich.

"Rozpínání vesmíru zapříčiňuje, že se světlo z velmi vzdálených galaxií jeví červenější. Díky tomu, že máme na Hubbleovi novou kameru, která je velmi citlivá na infračervené světlo, můžeme rozpoznat galaxie na větší vzdálenosti, než bylo doposud možné," vysvětlil astrofyzik Stephen Wilkins z Oxfordské univerzity, který byl členem jednoho z týmů.

Dalekohled se v srpnu zaměřil i na oblast kosmu zvanou Hubbleovo ultra hluboké pole, kde byl na přelomu let 2003 a 2004 pořízen obrázek nejvzdálenějšího vesmíru ve viditelné části světelného spektra. Astronomové díky němu mohli tehdy poprvé pohlédnout přibližně 13 miliard let do minulosti vesmíru.

"Hubble teď přehodnotil ultra hluboké pole, které se poprvé studovalo před pěti lety, infračervenými snímky, které jsou mnohem citlivější než cokoli, co bylo dosud získáno. Můžeme se nyní podívat ještě hlouběji zpět v čase a poznávat galaxie v době, kdy vesmír byl starý jen pět procent svého současného věku - do jedné miliardy let od Velkého třesku," doplnil další člen výzkumného týmu Daniel Stark z Astronomického institutu v Cambridgi.


Zatím nejvzdálenější (a tím i nejstarší) pozorovaný objekt ve vesmíru byl podle space.com výbuch gama paprsků, který se odehrál zhruba 13 miliard světelných let od Země.

Kameru WFC3 nainstalovali na teleskop astronauti z raketoplánu Atlantis během květnové "opravářské" mise u dalekohledu. Na zkoumání vzdálených galaxií, které vesmírný dalekohled nyní objevil, se zaměří jeho nástupce - vesmírný teleskop James Webb. S jeho vypuštěním do kosmu se počítá v roce 2014.