Skupina amerických zákonodárců se rozhodla bojovat na klimatickém summitu OSN v Kodani proti podle nich zbytečně tvrdým opatřením na omezování škodlivých emisí oxidu uhličitého (CO2). Informovala o tom ve středu agentura AFP. Šéf OSN Pan Ki-mun naopak vyjádřil přesvědčení, že konference vyústí ve smlouvu k výraznému snížení emisí CO2.

"Nebudu patřit k lokajům, kteří říkají, že klimatické změny jsou největším světovým problémem a že musíme přijímat všemožná drastická opatření, která ničí zaměstnanost," prohlásil v úterý člen energetického výboru Sněmovny reprezentantů Joe Barton. Oznámil, že s dalšími zákonodárci z řad opoziční Republikánské strany bude prosazovat tento postoj v Kodani.

Podle komentářů z konference tak republikánští poslanci poněkud zchladili optimismus, který v pondělí vyvolalo rozhodnutí americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), že skleníkové plyny jsou nebezpečné lidskému zdraví a musejí být regulovány. Agentura tímto rozhodnutím usnadnila americké vládě prosazování kroků ke snížení škodlivých emisí v zemi.

Podle dřívějších informací Bílého domu přiveze prezident Barack Obama do Kodaně závazek, že USA sníží emise do roku 2020 o 17 procent, ovšem oproti stavu v roce 2005. V porovnání s rokem 1990, který se běžně bere za základ, je to snížení jen o tři až čtyři procenta. EU se již dříve zavázala snížit emise o 20 procent a nyní uvažuje o 30 procentech.

Výhrady k velkým závazkům dnes vyjádřil také polský list Dziennik Gazeta Prawna. "Polská strategie na kodaňském klimatickém summitu by se měla snažit spojovat evropskou solidaritu s obranou polských zájmů. Pokud z dánské metropole odjedeme se smlouvou, která bude dusit ekonomický růst, bude to špatný obchod," napsal deník.

"Polsko prodělá, pokud EU odkývne snížení emisí CO2 o 30 procent do roku 2020, ukončí obchod s emisními povolenkami po roce 2012 a potvrdí mnohamiliardovou pomoc pro třetí svět. Polsko by proto mělo EU brzdit, aby v boji proti klimatickým změnám nezacházela dále než jiní účastníci konference," domnívá se Dziennik Gazeta Prawna.

Pan Ki-mun věří, že přes veškeré potíže se dosáhne dobré smlouvy. "Jsem povzbuzen a optimista. Očekávám na kodaňské konferenci solidní dohodu, která bude ihned účinná a bude obsahovat konkrétní doporučení ohledně kroků ke snížení oteplování," řekl generální tajemník OSN na briefingu v newyorském sídle světové organizace.

Ambiciózní dohodě podle pozorovatelů škodí nejen spekulace, že klimatologové manipulovali s údaji, a spory kolem výše závazků na snížení emisí, ale i složitá jednání o financování závěrů dohody v chudých zemích. Zajištění všech cílů přijde podle odborníků do roku 2020 na 100 miliard eur ročně. Na pomoc rozvojovým zemím má vzniknout mezinárodní fond. Vedou se jednání, kdo kolik do něj vloží.

Jan Rovenský z mezinárodní organizace Greenpeace před konferencí řekl, že Evropská unie už o svém příspěvku rozhodla, ale ještě ji čeká jednání o příspěvcích jednotlivých zemí. Nové evropské státy v čele s Polskem přitom podle něj mají k podobnému placení výhrady.