Přímý internetový přenos z nového pavilonu orangutanů ze Zoo Dvůr Králové bude možné sledovat na www.rozhlas.cz/pribuzni od 13:00. Za novým projektem stojí ředitel Českého rozhlasu Online Miroslav Bobek, kterého ve čtvrtek vybrala pražská radnice do čela pražské zoologické zahrady.

Bobek připravil před lety i sledování populární pražské gorilí rodiny. "Vycházíme vstříc zájmu o přímé přenosy ze zoologických zahrad a současně využíváme možnosti představit další druh fascinujících, ale také kriticky ohrožených lidoopů," sdělil k novému projektu.

Orangutany bude snímat pět kamer

V královédvorské zoologické zahradě bude pět kamer nepřetržitě snímat orangutany bornejské, kteří se postupně stěhují do nově upraveného pavilonu. Skupinu tvoří samec Elmar, samice Žaneta a Sata a malý Besar, syn Žanety.

"V královodvorské zoo úspěšně chováme tato vzácná zvířata od roku 1984, o čemž svědčí již šest odchovaných mláďat. Věřím, že bude zajímavé sledovat životní projevy tohoto největšího stromového živočicha současnosti, o jehož inteligenci by mohli naši chovatelé vyprávět dlouhé příběhy," popsala historii orangutanů ve Dvoře Králové ředitelka tamní zahrady Dana Holečková.


Orangutani jsou uvedeni v Červeném seznamu ohrožených druhů zvířat. V přírodě žije pouze 50 až 55 tisíc orangutanů bornejských a kolem šesti tisíc kriticky ohrožených orangutanů sumaterských. Na vině je především ztráta jejich životního prostředí - deštných pralesů. Ty jsou ničeny přímo alarmující rychlostí masivní nezákonnou těžbou a mýcením kvůli plantážím pro pěstování palmového oleje nebo kávy. Dalšími významnými příčinami likvidace pralesů jsou rozvoj těžby nerostných surovin, zakládání nových sídel, stavba silnic a také velkoplošné požáry, často úmyslně zakládané. Orangutany navíc ohrožuje i rozšířené pytláctví, hlavně mláďat.

 

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru