Raketa Ariane 5, jež má družici dopravit do vesmíru, měla odstartovat ze základny v Kourou ve Francouzské Guyaně ve středu v 17:36 SEČ. Při odpočítávání byl ale odhalen únik helia, který si vyžádá výměnu jednoho ventilu.

Raketu proto bude třeba přemístit z odpalovací rampy do hangáru.

Družice Helios 2B o váze 4,2 tuny má být umístěna na dráhu, která jí umožní přelétávat v tytéž hodiny přes tytéž oblasti Země a fotografovat místa, na nichž je z vojenského hlediska zájem, nebo připravovat operační cíle, napsala agentura AFP.

Vypuštění družice je považováno za projev úsilí Francie zvýraznit i přes snahy o těsnější spolupráci s USA svou nezávislost v oblasti vojenské špionáže.

V míře, která odpovídá jejich podílu na celém programu a která činí 2,5 procenta, se na programování a na využívání snímků z družice budou moci podílet také Belgie, Itálie, Řecko a Španělsko.

S Itálií a Německem pak Francie podepsala dohody o výměně práv programování mezi systémem Hélios, italským Cosmos-Skymed a německým SAR-Lupe.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru