Ten si vyžádal výměnu jednoho ventilu. Raketu proto bylo třeba přemístit z odpalovací rampy do hangáru. Teď už je zpátky na startovací rampě a podle informací společnosti Arianespace se na oběžnou dráhu s družicí Helios 2B vypraví ve čtvrtek 17. prosince.

Arianespace ve svém prohlášení uvedla, že oprava poškozeného zařízení se chýlí ke konci. Start rakety z Francouzské Guyany je tak naplánován na čtvrtek 17:26 SEČ.

Družice Helios 2B o váze 4,2 tuny má být umístěna na dráhu, která jí umožní přelétávat v tytéž hodiny přes tytéž oblasti Země a fotografovat místa, na nichž má Francie z vojenského hlediska zájem, nebo připravovat operační cíle, napsala agentura AFP.

Vypuštění družice je považováno za projev úsilí Francie zvýraznit i přes snahy o těsnější spolupráci s USA svou nezávislost v oblasti vojenské špionáže.

V míře, která odpovídá jejich podílu na celém programu a která činí 2,5 procenta, se na programování a na využívání snímků z družice budou moci podílet také Belgie, Itálie, Řecko a Španělsko.

S Itálií a Německem pak Francie podepsala dohody o výměně práv programování mezi systémem Hélios a italským Cosmos-Skymed a německým SAR-Lupe.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru