Uživatelé operačního systému Windows si tak při jeho instalaci budou moci nejspíš sami zvolit, který internetový prohlížeč chtějí využívat.

Rozhodnutí Evropské komise by mělo ukončit deset let starý spor amerického softwarového gigantu s EK kvůli porušení antimonopolních pravidel. Microsoft již kvůli porušování antimonopolních pravidel zaplatil pokuty ve výši 1,68 miliardy eur (43,1 miliardy Kč).

Současný návrh Microsoftu však není jeho prvním. Jde o jeho vylepšenou verzi, který vznikla poté, co si konkurence stěžovala, že původní návrh zveřejněný v říjnu nebude účinný.

Evropská komise už dříve Microsoft obvinila z monopolizace trhu internetových prohlížečů. Vadí jí, že firma svůj prohlížeč Internet Explorer přidává jako součást svého operačního systému, takže spotřebitelé nemají důvod hledat jiný prohlížeč od jiného výrobce. Operační systém Windows je nainstalovaný na většině počítačů, takže většina lidí automaticky používá Internet Explorer.

Microsoft původně na vyšetřování komise odpověděl návrhem, podle něhož by ve svém klíčovém produktu žádný prohlížeč nenabízel. S tím komise nesouhlasila, a firma tak přišla s nabídkou instalovat do operačního systému přímý přístup k jednomu ze 12 prohlížečů, který si uživatel vybere.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru