Pokud se závady v automatickém odpočítávání podaří odstranit, mohl by nový pokus o start proběhnout již v pátek. Uvedl to podle agentury Reuters prezident společnosti Arianespace Jean-Yves Le Gall.

Raketa Ariane 5, jež má družici dopravit do vesmíru, měla původně odstartovat ze základny v Kourou ve Francouzské Guyaně již 9. prosince, ale při odpočítávání byl tehdy odhalen únik helia, který si vyžádal výměnu jednoho ventilu.

Vypuštění družice je považováno za projev úsilí Francie zvýraznit i přes snahy o těsnější spolupráci s USA svou nezávislost v oblasti vojenské špionáže.

Družice Helios 2B o váze 4,2 tuny má být umístěna na dráhu, která jí umožní přelétávat v tytéž hodiny přes tytéž oblasti Země a fotografovat místa, o něž je z vojenského hlediska zájem, anebo připravovat operační cíle, napsala agentura AFP.

V míře, která odpovídá jejich podílu na celém programu a která činí 2,5 procenta, se na programování a na využívání snímků z družice budou moci podílet také Belgie, Itálie, Řecko a Španělsko.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru