Vulkán prskal do ruda rozžhavenou lávu až do výšky 1200 metrů pod mořskou hladinou. Unikátní záběry, pořízené v květnu, byly tento týden představeny na geofyzikální konferenci v San Francisku.

Vědci k natočení vysoce kvalitních záběrů použili podmořského robota. Věří, že snímky, údaje a vzorky získané během mise pomohou objasnit, jak se formovala zemská kůra v oceánech, jak přežívají a prosperují někteří mořští živočichové v extrémním prostředí, případně jak se chová země, když do sebe narážejí tektonické desky.

Vědecká obec je ze záběrů nadšená

Vědci jsou záběry nadšeni. Kusy jasně červeného magmatu vystřelují do prostoru oblaka síry připomínající kouř a jakmile se dostanou do chladných mořských vod, téměř okamžitě tuhnou. Tmavá skaliska se pak noří zpět na mořské dno.

Robot se vznášel v blízkosti erupcí a jeho mechanické rameno dosáhlo až na lávu, jejíž vzorky odebíralo.

Geologové i oceánologové rovněž měli možnost poprvé sledovat skutečnou dobu vzniku sopečné horniny boninitu, která byla dosud nalézána pouze ve vzorcích starých milion let a více.

Poprvé  byla zaznamenána erupce sopky ve velké hloubce

Badatelé zkoumají erupce hlubokomořských sopek již čtvrt století, nikdy však neměli možnost sledovat erupci v takové hloubce a tak podrobně jako nyní.

Voda v okolí sopky je kyselejší než kyselina v baterii, ale někteří korýši a mikroby jsou schopni v takovém prostředí přežívat. Tato skutečnost zase vzrušuje biology, kteří teď mají novou šanci zjistit, jestli jsou to jediní živočichové v tomto nehostinném prostředí.

Změny sopky West Mata, která leží 225 kilometrů jihozápadně od Samoy, budou výzkumníci dále monitorovat. "Neobvykle primitivní složení lávy z erupcí West Maty nám má mnoho co říct," prohlásila badatelka Barbara Ransomová.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru