Francie z Francouzské Guyany vypustila svůj výzvědný satelit Helios 2B. Raketa Ariane 5, která družici dopravila do vesmíru, odstartovala v 17:26 SEČ ze základny v Kourou ve Francouzské Guyaně na severovýchodním pobřeží Jižní Ameriky. Satelit se od rakety oddělil o 59 minut později.

Francie start výzvědného satelitu Helios 2B odložila kvůli technickým problémům 9. i 17. prosince. Závady v automatickém odpočítávání se však od čtvrtečního pokusu podařilo odstranit.

Vypuštění družice je považováno za projev úsilí Francie zvýraznit i přes snahy o těsnější spolupráci s USA svou nezávislost v oblasti vojenské špionáže. Družice Helios 2B o váze 4,2 tuny má být umístěna na dráhu, která jí umožní přelétávat v tytéž hodiny přes tytéž oblasti Země a fotografovat místa, o něž je z vojenského hlediska zájem, anebo připravovat operační cíle, napsala agentura AFP.

V míře, která odpovídá jejich podílu na celém programu a která činí 2,5 procenta, se na programování a na využívání snímků z družice budou moci podílet také Belgie, Itálie, Řecko a Španělsko.

 

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru